Google, Chrome tarayıcısının “Veri Tasarrufu” eklentisini sonlandırıyor

İnternet kullanıcılarının bir kısmı süratli ve kesintisiz internet erişiminie sahipken, kıymetli bir kısmının da düşük süratlerde internet erişimine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Google uzun bir müddettir bu kullanıcılara “Bilgi Tasarrufu” isminde Chrome tarayıcısına eklenen ve web sayfalarını optimize eden bir eklenti sunuyordu. Şirket aldığı bir kararla bu eklentiyi sonlandıracak.

Lite modu geliyor

Chrome tarayıcısında kullanılan bu Bilgi Tasarrufu eklentisi, sayfa yükleme suratlarının güzelleştirilmesine yardımcı oluyor. Fakat Google, Chrome tarayıcısı için yeni geliştirdiği Lite modu seçeneğini devreye sokacağı için Data Tasarrufu eklentisinin, Chrome Web Mağazası’ndan kaldırılacağı açıklandı.

Google hususla ilgili şu açıklamaları yaptı: “Lite modu sayfa yüklenme suratını güzelleştiriyor. Chrome, bir sayfanın birinci metninin yahut görselinin ekranda gösterilmesinin 5 saniyeden uzun süreceğini öngörüyorsa, bunun yerine sayfanın Lite sürümünü yükler. Lite sayfaları, epey daha süratli yüklenebilecek halde optimize edilmiştir.” Şirket neden masaüstü eklentisini öldürdüğünden bahsetmiyor, lakin gelen haberler, kaynakları taşınabilir versiyona yatırmayı tercih ettikleri istikametinde.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir