İnsanları Ay’a İşte Bu Araç Taşıyacak

ABD’nin Ay’a gitme planlarında değerli bir rolü olan ileri teknoloji ve havacılık şirketi Lockheed Martin, astronotları 2024 yılında Ay yüzeyine taşımasını umduğu ay aracının dizaynını sergiledi. Firma, NASA’nın beşerli uzay keşfi çalışmaları ile örtüşen bir planı çizmiş durumda ve şayet başarılı olursa, ABD’yi özgün olarak planlanandan dört yıl daha erken Ay’a götürebilecek. Planların hızlanması ise, ortalarında Çin, İsrail ve Hindistan’ın da bulunduğu, Ay’da ayak izini bırakmayı planlayan başka ülkelerin listesinin giderek büyümesi üzere gözüküyor.

Lockheed Martin yetkilileri, hızlandırılan vakit tablosunun masrafının ne olacağını tam olarak açıklamış olmasa da, maksat müddete ulaşabilmek için ek kaynaklara gereksinim duyacağını söyledi.

Lockheed Martin, Ay’a yeni bir beşerli misyon için NASA ile bir arada çalışan tek firma değil ve bu vazife pek çok firmanın ortak gayretleri ile gerçekleşecek. Ayrıyeten 2024 yılında tek bir misyon de düzenlenmeyecek ve o yıl uzun bir çalışmanın başlangıcı olacak.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir