Intel, 5G Modem Planından Vazgeçti!

Intel, telefonlara yönelik 5G modem bileşenleri üretmekten vazgeçti. Firmanın üreteceği 5G yongalarının 2020’nin iPhone’unda kullanılabileceği söyleniyordu.

Apple’ın XMM 8160 5G yongasında yaşanabilecek gecikmelerden ötürü alternatifleri bir müddettir değerlendirdiği biliniyor. Mahkeme kayıtları, Apple’ın bileşeni Samsung ve MediaTek’ten tedarik etmeyi düşündüğünü gösteriyor. Intel’in havlu atmasıyla birlikte ise Apple’ın 5G için farklı bir üretici bulması gerekecek. Intel yaptığı açıklamada 4G bileşenleri üretmeyi sürdüreceğini, PC’lerde 4G ve 5G’ye ve 5G alt yapısına yatırım yapmayı sürdüreceğini söyledi.

Intel, Apple’ın modem işinde kelam sahibi olmak için çok çabalamış, hatta Apple ile öncelikli üretici olmak üzere anlaşmıştı. Qualcomm’un modem teknolojisi iPhone 7’den beri belli iPhone modellerinde kullanılsa da, Qualcomm ve Apple ortasında yaşanan yasal savaş, Apple’ı alternatifler aramaya yönlendirmişti. Lakin bugün yaşanan bir öbür sürpriz bir gelişmeyle Apple ve Qualcomm, patent savaşlarını dünya çapında sonlandırma kararı almıştı. Hatta iki firma, yonga üretimi konusunda yeni bir mukaveleye imza attılar.

Tüm bunlar, Apple’ın 5G iPhone’unun 5G modemlerini Qualcomm’un üreteceği manasına geliyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir