İsrail’in Beresheet Uzay Aracı Ay’a Çakıldı

İsrail’in Ay’a gönderdiği Beresheet uzay aracı, Ay yüzeyine çakılarak birinci özel fonlu ay vazifesinin sonunu getirdi.

Beresheet’ten Gün Doğumu İmgeleri

Beresheet şayet başarılı olsaydı İsrail, Ay’a inen dördüncü ülke olacaktı (ABD, Rusya ve Çin’in ardından). Lakin BBC’ye nazaran komut merkezi, araç son yörüngesine yaklaştığında ve yerden yalnızca dokuz metre yüksekteyken bağlantısı kaybetti. Misyon İsrail hükümetinden bir ölçü takviye alsa da, masraflarını büyük oranda özel yatırımla karşılamıştı. SpaceIL’nin lideri Morris Khan, yaşananların akabinde “başaramadık fakat hiç elbet ki denedik,” dedi.

Beresheet, kullanılmış bir Falcon 9 roketiyle Şubat’ta fırlatılmış, Dünya etrafında birkaç tıp dönmüş ve Ay’ın yerçekimine yavaşça girmişti. Araç, vazifenin birinci başlarında yıldız izleyicilerinde sorun yaşamıştı. Bu izleyiciler, aracın yolunu bulmasında kritik kıymete sahip olsa da sorun atlatılmıştı. Bilgisayar sisteminde de beklenmedik bir sıfırlanmaya maruz kalan araç, seyahati sırasında etkileyici manzaralar göndermeyi başarmıştı. Buna üstte izleyebileceğiniz Güneş’in Dünya gerisinden doğuşu imajları de dahil.

Beresheet başarısızlığa uğrasa da İsrail vazgeçmiş değil. İnişi Tel Aviv’deki bir denetim odasından takip eden başbakan Benjamin Netanyahu, “ilkinde başarısız olursanız, tekrar denersiniz,” dedi.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir