LG, Güney Kore’de cep telefonu üretimini durduruyor

Akıllı telefon pazarında pek de âlâ günler geçirmeyen LG Electronics, ana vatanı Güney Kore’deki mahallî cep telefonu üretimini askıyla almayı ve üretimi Vietnam’daki mevcut tesisine kaydırmayı planlıyor. Yonhap Haber Ajansı, LG’nin ziyan eden akıllı telefon kısmını ayakta tutabilmek için Vietnam’a taşımaya karar verdiğini bildiren bir rapor yayınladı.
Analistler son yedi çeyrektir mali açıdan makus bir tabloyla karşı karşıya olan şirketin, küresel TV pazarındaki fiyat rekabetinin daha da kızışmasıyla bu çeyrekte de yüzünün gülmeyeceğini söylüyor.

Taşınabilir tarafta muvaffakiyet yok

LG, 2018 yılının 4. çeyreğinde 72.5 milyon dolarlık bir ziyan açıkladı. Şirketin ziyan eden akıllı telefon kısmı 2018’de 700 milyon dolardan fazla para kaybettirdi. LG’nin konut aletleri ve TV eserleri yeterli bir performans gösterse de taşınabilir kısmı bir müddettir ziyan ediyor.
Dev markanın Güney Kore, Çin, Vietnam, Brezilya ve Hindistan’da akıllı telefon üretim tesisleri var. Güney Kore fabrikası ise şirketin toplam akıllı telefon üretiminin %10 ila %20’sini oluşturan üst sınıf modelleri üretiyordu.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir