Nokia 5.1 Plus incelemesi Nokia 5.1 Plus İnceleme

  • Kategorisine uygun güzel performans
  • Uzun pil ömrü
  • Android One ile uzun kullanım
  • 802.11ac Wi-Fi takviyesi
  • FM radyo + 3.5 mm kulaklık girişi
  • Hoş tasarım
  • Uygun kameralar
  • 720p ekran
  • Düşük ışık kamera performansı
  • Çentik biraz büyük
Özetle

Sonuç olarak Nokia 5.1 Plus, artık uygun fiyatlı diyebileceğimiz ülkü bir model oluyor. Üstelik Nokia 5.1 Plus şu anda cazip bir kampanyaya sahip.

Peşin fiyatına 1999 TL’den 12 ay taksitle satılan Nokia 5.1 Plus, Sarı Günler kapsamında “1 Taksit Bizden” seçeneğiyle Turkcell bayilerinde tüketicilerin karşısına çıkıyor. Böylelikle tüketiciler sırf 11 taksit ödeyerek Nokia 5.1 Plus’a sahip olabiliyorlar.

Tüm bunları söyledikten sonra artık burada incelememizi noktalayabiliriz.

Kimler Almalı

Şayet uygun fiyatlı bir akıllı telefon arıyor ve uzun müddet kullanım ömrü gözetiyorsanız, Nokia 5.1 Plus sizin için ülkü bir model olabilir.

Bütçeye uygun akıllı telefonların flaş modeli Nokia 5.1 Plus’ı inceledik.

Şu günlerde hem bütçeye uygun, hem uzun yıllar kullanım ömrü vadeden akıllı telefon modeli bulmak pek kolay olmayabiliyor. Orta sıra çıkan flaş eserler var elbette, bunlardan biri de Nokia’dan geliyor diyebiliriz. Geçtiğimiz ay satışa çıkan Nokia 5.1 Plus, çok geçmeden elimize geçti ve biz de bir müddet deneyimleme talihi bulduk. Bu yazımızda da sizlere telefonun sunduğu özellikleri aktaracağız.

Öncelikle Nokia 5.1 Plus’ın dizaynıyla kelama başlayalım. Elimizde siyah renkli modeliyle bulunan Nokia 5.1 Plus, tek elle rahat kullanılan bir model. Bilhassa son periyotta büyüyen akıllı telefonlar ortasında ekran ve kasa boyutuyla tek elle rahat kullanım sağlayan model bulmak bir epey zorlaşmışken, Nokia 5.1 Plus, bunu sunuyor. 5.86 inç boyutunda bir ekranın sahibi olan telefonun ön ve art yüzünün cam gerece sahip olduğu bilgisini de verelim.

Elbette telefonun dizaynına ait en dikkat çeken detay, ekrandaki çentik alanı oluyor. Çentik alanıyla kenarlardan ekran boyutunu arttırmayı hedefleyen Nokia, bunda başarılı olmuş ve bu ekranıyla bize 19:9 oranında imaj sağlamayı başarmış. Lakin çentik alanının biraz fazla geniş olduğunu da kabul etmek gerek.

Telefonun art yüzüne baktığımızda burada çift kamera alanını görüyoruz. Çabucak altında ise bir parmak izi sensörü yer alıyor. Bu parmak izi sensörü süratlice tanılama yapabiliyor ve böylelikle süratli bir biçimde telefonun kilidini açabiliyorsunuz. Elbette öteki güvenlik formülleri de tekrar telefonda mevcut, onlara da göz atabilirsiniz.

Nokia 5.1 Plus’ın alt tarafında hoparlör mazgalı ve çabucak yanında USB-C portu yer alıyor. Bu noktada bir parantez açalım: Bütçe dostu birçok orta sınıf akıllı telefonun hala microUSB portunu kullandığını görüyoruz. Bunlara Honor 10 Lite da dahil. Bu manada Nokia 5.1 Plus’ın, daha yenilikçi bir model olduğunu söyleyebiliriz.

Sağ tarafta güç ve ses butonları, sol yanda ise microSD kart ve SIM kart çekmecesi mevcut. Üst tarafa baktığımızdaysa burada 3.5 mm kulaklık girişini görüyoruz ki, bu giriş telefonu kendi kulaklıklarıyla kullanmak isteyenler için değerli. Bu ortada telefonun kutusundan da kendi kulaklıkları çıkıyor elbette.

Nokia 5.1 Plus’ın ekranı nasıl görünüyor?

Nokia 5.1 Plus’ın 5.86 inç boyutunda bir ekranı olduğundan bahsetmiştik. 19:9 imaj oranına sahip bu ekranın çözünürlüğü ise 720×1520 piksel. Evet, çözünürlük olarak HD+ diyebileceğimiz bir ekrana sahip Nokia 5.1 Plus. Bu telefonun eksilerinden biri oluyor. Ancak 720p ekranın, uzun kullanım noktasında pil kullanımına ait değerli avantajı olduğu da açık.

Panel olarak IPS LCD‘nin kullanıldığı bu model, ekranıyla uygun bir görüş açısına ve ülkü bir renk üretimine sahip. Böylelikle bu segment için uygun modellerden biri oluyor Nokia 5.1 Plus.

Telefonun ekran parlaklığından bahsedersek, açık havada parlak güneş ışığı için de muadilleri ortasında âlâ bir imaj performansı sunduğundan bahsedebiliriz.

Bu ortada ekranda, artık pek çok akıllı telefonda karşımıza çıkan Always On Display özelliği de yer alıyor. Telefonun kilidi kapalıyken de bildirimlerinizi ve saati, kilidi açmadan ekranda görebiliyorsunuz.

Android One ile uzun müddetli kullanım

Nokia 5.1 Plus’ın en değerli özelliklerinden biri işletim sisteminde saklı. Çünkü bu telefon Google’ın Android One programında yer alıyor. Pekala, bu ne demek? Bu, Google’ın aylık güvenlik güncellemelerini 3 yıl boyunca meselesiz formda alabileceğiniz manasına geliyor. Öte yandan 2 yıl mühletince gelecek Android yükseltmelerini de süratlice edinebileceksiniz. Yani işletim sistemiyle Nokia 5.1 Plus uzun bir kullanım ömrü vadediyor.

Nokia 5.1 Plus kutusundan Android 8.1 ile çıkıyor, lakin Android 9‘a çabucak güncelleniyor. Şu anda da elimizde Android 9 Pie işletim sistemi sürümüyle bulunan telefon, bu sayede aktüel işletim sistemi tecrübesi yaşatıyor ki, pek çok rakibi bundan mahrum. Mesela kısa bir mühlet evvel incelediğimiz Vestel Venus Z30, 2600 TL’lik fiyatına rağmen Android 8.1 işletim sistemini kullanıyordu. Bu açıdan baktığınızda Nokia 5.1 Plus uzun devir kullanım noktasında değerli bir puan alıyor.

Bu ortada Nokia 5.1 Plus’ta silmek isteyeceğiniz uygulama yok. Yani boşuna sistem kaynağı tüketen, mecburî olarak sistemde yer alıp depolama alanını işgal eden bloatware uygulamalardan büsbütün arındırılmış, pak bir işletim sistemi elinizin altında. Bu da yeniden son kullanıcı için değerli bir başka ayrıntı.

Nokia 5.1 Plus teknik takım ve performans notları

Gelelim Nokia 5.1 Plus’ın teknik takımına ve performans notlarına. Nokia 5.1 Plus’ta kullanılan işlemci, MediaTek’in MT6771 Helio P60 modeli oluyor. 12 nm mimarisine sahip olan bu işlemci 8 çekirdekli yapıda. Bu çekirdeklerin dördü Cortex-A73, öteki dördü ise Cortex-A53 yongalarından güç sağlıyor ve her ikisi de 1.8 GHz frekansında çalışıyor.

Ayrıyeten Mali-G72 grafik yongasının sahibi olan 3 GB RAM ve 32 GB depolama alanına sahip. Depolama alanını 256 GB’lık microSD kartlar ile çarçabuk arttırmanız mümkün. Bütçe dostu akıllı telefonlar ortasında bu teknik takımıyla rahat yer alan Nokia 5.1 Plus, yaptığımız testlerde de bunu gösteriyor.

AnTuTu Benchmark’tan 121186 puan toplayan Nokia 5.1 Plus, bu skorla kısa bir mühlet evvel incelediğimiz Vestel Venus Z30, Samsung Galaxy M20 ve Asus Zenfone 5 Max Pro üzere modellerin önüne geçmeyi başarıyor.

Geekbench’e geldiğimizde ise tek çekirdek skoruyla 1318 puan toplayan Nokia 5.1 Plus, çoklu çekirdek performansıyla da 4789 puanı ile dikkat çekiyor. Böylelikle yeniden orta segmette muadilleri ortasında istikrarda duran telefon, oyun performansıyla da çok ülkü.

Her vakit olduğu üzere Nokia 5.1 Plus’ı da PUBG‘de denedik ve son periyodun tanınan oyununu rahat çalıştırdığını gözlemledik. Böylelikle uygun fiyatlı bir model tercih edecek ve oyun da oynamak isteyen kullanıcılar, Nokia 5.1 Plus’tan şad kalacaklardır. Bu ortada elbette telefon dahil olduğu segment dahilinde orta grafik ayarlarında ve istikrarlı kare suratında açıyor. Fakat oyunu bu biçimde oynadığınızda pek akıcı bir tecrübe elde edebiliyorsunuz. Bu ortada telefonun oyun sırasında pek ısınmayan modellerden olduğunu da söyleyelim.

Telefonun pil performansına gelirsek, gün boyunca rahat bir kullanım sağlayabileceğinizi söyleyebiliriz. Bunda ekranın HD+ çözünürlüğe sahip olmasının tesiri elbette yüksek. Bizim yaptığımız kullanım testlerinde 11 saat 6 dakika üzere ekran açık çevrimiçi kullanım müddeti sunan telefon, olağan kullanımda tüm günü çıkartmanızı sağlıyor. Bu ortada Nokia 5.1 Plus’ın bataryası 3060 mAh kapasitesinde.

Telefonun pili büsbütün tükendiğinde ise yaklaşık olarak 2 saatlik bir şarj müddeti sonunda telefonu tam kapasite doldurabildiğinizi de söyleyelim.

Nokia 5.1 Plus’ın teknik özelliklerine ait bir başka değerli noktasını ise Wi-Fi oluşturuyor. Telefonda 802.11ac takviyesi mevcut. Bu da demek oluyor ki, bu telefonda gerek 2.4 GHz ağlara gerek 5 GHz ağlara bağlanabiliyorsunuz. Bu özellik hem Honor 10 Lite hem Vestel Venus Z30’da yoktu hatırlarsanız.

Nokia 5.1 Plus’a uyguladığımız testleri ve PUBG oyun performansını çabucak üstteki videomuzda görebilirsiniz.

Nokia 5.1 Plus’ın kameraları nasıl?

Artık gelelim Nokia 5.1 Plus’ın kameralarına. Nokia 5.1 Plus’ın kameraları bu segment için standart diyebileceğimiz ölçüde. Gündüz ve ışıklı alanlarda hoş fotoğraflar veren, lakin düşük ışıkta fotoğraf çekerken biraz daha hassas davranmanız gereken modellerden oluyor.

Telefon, 5 MP ikincil derinlik sensörü fonksiyonu gören kamerası ile birlikte f/2.0 diyafram açıklığına sahip 13 MP birincil kameraya sahip. Böylelikle çift kamera kurulumlu modellerden biri olan Nokia 5.1 Plus, yaptığımız çekimlerde bilhassa açık havada âlâ çekim yapmayı başarıyor. Renk üretimi hakikat, netlik âlâ ve detaylar âlâ düzeyde. Düşük ışık şartlarında ise grenler kendini belirli ediyor elbette -ki bu segmentte pek çok modelde emsal sonuçlarla karşılaşıyoruz.

Art kamerada kamera arayüzüne baktığımızda, burada Live Bokeh, yani Canlı Odak’tan tutun da profesyonel moda, ağır çekim ve vakit atlamalı görüntüye kadar seçenekleri görmek mümkün.

Kamera arayüzünde üst tarafta çok sayıda seçenek göreceksiniz. Bunlar ortasında kameraları bölebileceğiniz yahut Picture In Picture modunu aktifleştirebileceğiniz bir seçenek de mevcut. Böylelikle ön ve art kamera ile birebir anda fotoğraf ve görüntü çekebiliyor, dilerseniz tekrar ekrana küçük bir pencere ile ön kamera imajını ek edebiliyorsunuz.

Ön kameraya gelirsek, burada da 8 MP ölçüsünde 26 mm’lik geniş açılı bir kamera buluyoruz. f/2.2 diyafram açıklığını kullanan ön kamera ile yeniden uygun ışık şartlarında hoş fotoğraflar çekmeniz mümkün.

Bu ortada art kamera ile Full HD görüntü kaydı yapılabilirken, ön kamera ile HD görüntü kaydı imkanı olduğunu da söyleyelim ve artık sonuç adımına geçelim.

Nokia 5.1 Plus ile yaptığımız örnek fotoğraf çekimlerini çabucak üstteki videomuzda görebilirsiniz.

Nokia 5.1 Plus Teknik Özellikleri
Eser Modeli Nokia 5.1 Plus
Eser Çeşidi Cep Telefonu
CHIP Online Notu 85
Üretici Nokia
İşletim Sistemi Android 9
İşlemci Mediatek MT6771 Helio P60
Çekirdek (CPU) 8
İşlemci Suratı 1.8 – 1.8 GHz
Ekran Teknolojisi IPS LCD
Ekran Boyutu 5.86 inç
Ekran Çözünürlüğü 720 × 1520 px
Grafik İşlemci Mali-G72 MP3
Bellek (RAM) 3 GB
Dahili Depolama 32 GB
Arttırılabilir Depolama 400 GB
Ön Kamera 8.0 MP
Art Kamera 13 MP
Art Kamera (2) 5.0 MP
Çift Çizgi Yok
Wi-Fi Var
NFC Yok
GPS Var
LTE (4G) Var
HDMI (MHL) Yok
Bluetooth Var
FM Radyo Var
Batarya Kapasitesi 3060 mAh
Parmak İzi Sensörü Var
Boyutlar 72 × 149 × 8.1 mm
Yük 160 gr.

Satın Al

Alternatifleri

Nokia 5.1 Plus’a alternatif olarak Honor 10 Lite da tercih edilebilir.

ADVERTORIAL

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir