USB Hata Ayıklama Nedir, Size Gerekli mi?

Android’in yaygınlaşmasında kullanım kolaylığının hissesi büyük. Bununla birlikte işletim sisteminin ileri seviye kullanıcılara ve programcılara yönelik birçok bâtın fonksiyonu bulunuyor. Bu fonksiyonların birçoğu, Geliştirici Seçenekleri menüsü altında bilinmeyen.

İsminden da anladığınız üzere bu fonksiyonlar, daha çok geliştiricileri ilgilendiriyor ve ortalama kullanıcı için büyük değer arz etmiyor. Bunlardan en bilineni, USB Kusur Ayıklama (USB Debugging). Bu tabirle daha evvel karşılaşmış olmanız olası. Bu yazımızda USB Yanılgı Ayıklama’nın ne olduğuna yakından bakacak ve ona gereksiniminiz olup olmadığını göstereceğiz.

USB Yanılgı Ayıklama Nedir?

USB Yanılgı Ayıklama, ileri seviye süreçler için Android SDK’nın Android’li aygıtınızla bağlantı kurmasını sağlar. Android SDK, bilgisayara yüklenen ve uygulama geliştirmeye yarayan bir araç setidir.

SDK, geliştiricilere muhakkak fonksiyonları yine yazmadan kullanma imkanı sunar. Örneğin Android’in yazdırmaya yönelik bir fonksiyonu vardır ve geliştiricilerin bunu baştan icat etmesi gerekmez.

USB Yanılgı Ayıklama’yı aktifleştirmek, aygıtın PC’yle bağlantı kurmasını sağlar ve bu fonksiyonlardan faydalanmaya müsaade verir. USB Yanılgı Ayıklama ile telefonu root’lamanın ve öteki ileri seviye süreçlerin de kapısı açılır.

USB Yanılgı Ayıklama Nasıl Açılır?

USB Yanılgı Ayıklama, yeni aygıtlarda Geliştirici Seçenekleri menüsünde bulunuyor. Bu menü varsayılan olarak saklı olduğundan, evvel aktifleştirmeniz gerekiyor. Bunun için Ayarlar > Telefon hakkında yolunu izleyin. Burada en altta “yapı numarası” girdisini göreceksiniz. Buna birkaç sefer dokunduğunuzda artık geliştirici olduğunuza dair bir ikaz gösterilecek.

Tekrar Ayarlar’a gidin ve Telefon hakkında yazan yere gerçek kaydırın. Android Pie ve sonrasında Sistem girdisini açmanız ve Gelişmiş kısmını genişletmeniz gerekiyor. Geliştirici Seçenekleri’ni burada bulacaksınız. Daha evvelki Android sürümlerinde ise Geliştirici Seçenekleri’ni Telefon hakkında girdisinin yanında göreceksiniz.

USB Yanılgı Ayıklama’yı açtıktan sonra aygıtınızı bir kabloyla PC’ye bağlayabilirsiniz. Bunu yaptığınızda telefonunuzdan müsaade vermeniz gerekecek. Kazara müsaade vermek istemediğiniz bir aygıta müsaade verirseniz, “USB kusur ayıklama müsaadelerini geri çek” seçeneğini kullanın.

USB Yanılgı Ayıklama Ne İşe Fayda?

USB Kusur Ayıklama, kablo üzerinden telefona gelişmiş komutlar göndermeye müsaade verir. Geliştiriciler, üzerinde çalıştıkları uygulamayı bu biçimde aygıta gönderirler ve test ederler. Bu süreç, APK belgesi yüklemekten daha süratlidir.

Geliştirici olmayan kullanıcılar, USB Yanılgı Ayıklama’yı telefonlarını root’lamak için kullanırlar. Root süreci telefon modeline nazaran değişse de birçoklarında PC’nizin masaüstünde bir program çalıştırmanız gerekiyor. Bu program, çoklukla siz hiçbir şey yapmadan gerekli komutları telefona gönderir.

USB Kusur Ayıklama, aygıta Android Debug Bridge (ADB) komutları gönderirken de kullanılır. Bu komutlarla aygıta PC’nizdeki APK belgelerini yükleyebilir, data transferi yapabilir, yanılgı izi sürmek için aygıttaki günlüklere göz atabilirsiniz. ADB komutları ve Fastboot, tuğla olmuş ve açılmayan bir aygıtı kurtarmakta da kullanılabilir.

USB Yanılgı Ayıklama İnançlı mi?

USB Yanılgı Ayıklama açıkken herkese açık bir alanda aygıtınızı şarj etmeniz, birtakım meselelere yol açabilir. Bu porta erişimi olan bir kullanıcı, bilgilerinizi çalabilir yahut aygıta bir ziyanlı uygulama gönderebilir. Android bu yüzden telefonunuzu PC’nize bağlarken bir ikaz gösterir ve ilişkiyi kabul etmeniz ister.

USB Kusur Ayıklama, aygıtınızı kaybetmeniz halinde ele geçirilmesini de kolaylaştırır. Saldırgan, PIN kodunuzu bilmeden aygıta giriş yapabilir.

Bu yüzden ADB’yi sıkça kullanmıyorsanız, USB Yanılgı Ayıklama’yı daima olarak açık tutmamalısınız. Birkaç gün açık tutabilirsiniz fakat sıkça kullanmıyorsanız, USB Yanılgı Ayıklama’yı açık tutmanın bir manası olmayacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir