AMD Zen 2 ile 5000 MHz DDR4 kitlere destek sunabilir

 
AMD’nin yeni Ryzen modelleri donanım dünyası tarafından merakla beklenilmekte. 16 çekirdeğe kadar ölçekleneceği düşünülen işlemciler uyumluluk tarafında da kaydadeğer iyileştirmelere konut sahipliği yapacağa benziyor.

Bir kullanıcının yaptığı incelemeler sonucunda keşfettiği üzere AMD yeni modellerinde bellek kontrolcüsünü işlemciden hariç tutacak. ½ ayırıcı modu eklenen yonga etkin edildiğinde 5000 MHz bellek suratını mümkün kılarken IF’nin çalışma suratını ise 1250 MHz’e düşürecek. Münasebetiyle aslında bir kayıp kelam konusu lakin AMD daha geniş bellek uyumluluğu ve yüksek frekanslara müsaade vermek için bu türlü bir dizayna gitmiş olabilir.

Samsung’un kararı tesirli olabilir 

Doğrusu geçtiğimiz günlerde Samsung’un B-die sınıfı kaymak katman DRAM yongalarının üretimini sonlandırma kararını göz önünde bulundurursak, bellek uyumluluğu başlığının Ryzen işlemciler için önümüzdeki günlerde daha bir kıymetli hale geleceği aşikar. Bu durum firmayı yeni stratejiye itmiş olabilir.

Ayrıyeten 5000 MHz bellek frekansı X570 yongasetli anakartlara has tutulabilir. Yeniden de isteyen kullanıcı başka kartlarda da bu derece yüksek düzeylere erişebilir fakat ayıcı modunun yokluğu bir mani olacaktır.
 
Başka taraftan AMD’nin işlemcilerine SoC OC modunun yanı sıra VDDG voltaj denetimi takviyesi eklediğini de aktarılan başka ayrıntılar ortasında. Görünüşe nazaran AMD Zen 2’de sürat aşırtma ve bellek uyumluluğu mevzuları üzerine bir oldukça eğilmiş.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir