AMD, Zen 3 Mimarisi ile Coşturacak!

AMD, Ryzen platformuyla işlemci pazarında takdir toplamaya devam ediyor. Bunun en kıymetli sebebi ise, elbette işlemcilerin mimari oluyor kuşkusuz. Ryzen plarformunun çıkışıyla yakaladığı başarıyı, 3’üncü platformuyla sürdürecek olan AMD, 3’üncü jenerasyon Ryzen’lerde de Zen 2 mimarisini kullanıyor. Lakin 4’üncü kuşakta işler değişecek.

AMD’nin Zen 3 mimarisi üzerine kurduğu planlar ortaya çıkmaya başladı. Daha evvel 7nm+ fabrikasyon sürecine dayanacağı bilinen Zen 3 platformu, yeni gelen bilgilere nazaran 7 nm+ EUV (Extreme Ultraviolet) litografisini benimseyecek. Tayvan Yarı İletken Üretim Şirketi (TSMC) üretim bantlarından çıkacak yeni mimari, transistör yoğunluğu bakımından Zen 2 mimarisine oranla birtakım müspet getirilere sahip.

AMD, Zen 3 mimarisi ile birlikte bilhassa verimlilik üzerinde duruyor. Yeni mimari ile yüzde 10 güç tüketiminde azalma, yüzde 20 transistör yoğunluğu sağlanacak. En azından şimdilik gelen birinci bilgiler bunlar. Zen 3 mimarisi için ise biraz beklememiz gerekecek. Çünkü 2020’den evvel Zen 3’ü göremeyeceğiz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir