Android ile Google’a Oturum Açma Yeniliği!

Android 7 ve daha yeni sürümleri kullanan telefonlar, iki adımlı doğrulama (2FA) için artık fizikî anahtar üzere kullanılabilecekler.

Fizikî anahtar olarak şu ana dek Google’ın Titan güvenlik anahtarını yahut Yubico’nun anahtarlarını kullanabiliyordunuz. Lakin bu anahtarlar, fizikî bir aygıtı daima üzerinizde taşımanızı gerektiriyor. Yeni duyuruyla birlikte Android’li telefonunuzu güvenlik anahtarı olarak kullanabilecek, Windows, Mac ve Chrome OS’ta Google hesaplarınıza giriş yapmak için kullanabileceksiniz.

Android’li aygıtınızı güvenlik anahtarı olarak kullanmaya başlamak için telefonunuzu bilgisayar Bluetooth ile bağlamanız gerekiyor. Bunun akabinde Google hesabınıza aygıtta oturum açıp, bilgisayarda Google güvenlik ayarlarını açmalısınız. Burada güvenlik anahtarı ekleme seçeneğini kullanıp, aygıtların ortasından telefonunuzu seçin.

Pixel 3 sahipleri, güvenlik anahtarını aktifleştirmek için ses kısma düğmesini kullanabiliyor. Pixel 3, güvenlik anahtarını aygıtın Titan M yongasında sakladığından bu hale geliyor. Öbür aygıtlarda ise oturum açıp, bir düğmeye dokunmanız gerekiyor. Hizmet şu an yalnızca Android’li telefonlarda kullanılabiliyor ve yalnızca Gmail, G Suite ve Google Cloud üzere hizmetlere oturum açmak için kullanılabiliyor.

Hizmet, fizikî güvenlik anahtarıyla birebir protokolleri kullandığını için öbür firmalar yakında bu fonksiyonu desteklemeye başlayabilir. Bu sayede Google dışındaki hizmetlere de dokunarak oturum açmanız mümkün hale gelebilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir