Arka kapı iddiaları ile gündeme gelen Super Micro, üretimi Çin’den kaydırıyor

Geçtiğimiz Ekim ayında dünyanın en büyük üçüncü sunucu tedarikçisi Muhteşem Micro’nun anakartlarında arka kapı olduğu savları gündemi karıştırmıştı. Çin’de üretilen versiyonlarda saklı çip olduğu argümanı sonrasında Apple üzere devler tarafından yapılan araştırmalar sonuç vermedi lakin Üstün Micro önlemi elden bırakmıyor.

Önlem alıyor

Apple ile Amazon üzere pek çok teknoloji devine ve CIA üzere kurumlara tedarik yapan Harika Micro zımnî çip savları sonrasında güç durumda kalmış lakin elle tutulur ispatlar bulunamayınca husus biraz argüman düzeyinde kalmıştı. Yeniden de savlar Harika Micro müşterilerini huzursuz etmeye yetti.

Son devirde ABD-Çin ortasındaki ticaret tansiyonunu de hesaba katan Harika Micro, mümkün bir yasaklamadan kaçınmak için anakart üretimini Çin dışına taşıma kararı aldı. Firmanın tedarikçilerine bu kararı bildirdiği ve gerekli süreçleri başlatmalarını istediği söz ediliyor.

Harika Micro üretimi kaydırmanın yanı sıra Tayvan’da yeni bir fabrikayı da devreye sokmuştu. Böylelikle firmanın Çin’e olan bağlılığının da azalacağı söz ediliyor. Öbür taraftan savların bu yıl Harika Micro’ya müşteri kaybettireceği ve pazarda dördüncü sıraya kadar gerileyeceği de gelen bilgiler ortasında.

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir