Boeing, Starliner kapsülünün paraşüt testini gerçekleştirdi (VİDEO)

Boeing, Memleketler arası Uzay İstasyonu’na (ISS) astronot taşımak için hazırladığı Starliner kapsülünün testlerine devam ediyor. Şirket kapsülün paraşüt testlerini de nihayet geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdi. Starliner önümüzdeki yaz aylarında birinci insansız test uçuşuna çıkacak.

Twitter üzerinden test anlarına ilişkin imajları paylaşan Boeing, NASA astronotlarını taşımaya başlamadan evvel iniş sistemlerinin kusursuz bir biçimde işlediğinden emin olmak için paraşüt testinin çok büyük ehemmiyeti olduğuna dikkat çekti.

Uzay mekiği programının 2011 yılında iptal edilmesinden bu yana NASA, kendi astronotlarını kendisi uzaya taşıyamıyordu. NASA’nın bu alandaki Rusya bağımlılığını sona erdirmek için muahede imzaladığı iki şirketten birisi Boeing’ti. Başkası ise Elon Musk’ın tanınan uzay şirketi SpaceX.

SpaceX’in Crew Dragon isimli kapsülü mart ayında birinci sefer uzaya gönderilmişti. Lakin bildiğiniz üzere kapsül, geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen bir motor testi sırasında bahtsız bir kaza yaşadı ve paramparça oldu. Bu beklenmedik olay sonrasında şu anda Crew Dragon’un test süreci büsbütün duraklatılmış durumda. Kapsülün aslında önümüzdeki yaz aylarında birinci beşerli test uçuşuna çıkması bekleniyordu. NASA ve SpaceX artık bu hususta önemli ertelemeler yapmak zorunda kalacak.

Boeing’in Starliner kapsülü de geçtiğimiz yıl benzeri sorunlar yaşamış ve test sürecinde Crew Dragon’un oldukça gerisinde kalmıştı. Şimdiyse Crew Dragon’un bilinmeyen durumu nedeniyle Starliner bir adım öne geçti denilebilir. Starliner önümüzdeki ağustos ayında birinci defa insansız bir biçimde ISS’e fırlatılacak. Sonrasında yıl sonuna hakikat birinci beşerli uçuşun da gerçekleştirilmesi bekleniyor. 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir