Hollanda polisi tarafından hükümlülere takılan takip cihazları, hatalı yazılım sebebiyle arıza verdi

 

Yanlışların düzeltilmesi ve daha yeterli performans vaatleriyle yayınlanan yazılım güncellemeleri, birçok vakit işlerini hakikat yapsalar da bazen ön görülemeyen meselelere yol açabiliyor.

Yanılgılı bir yazılım güncellemesi bu sefer görece çok daha büyük bir sıkıntıya yol açtı. Hollanda emniyet güçlerinin suçluları takip için kullandığı ayak bileği monitörlerine gelen güncelleme, aygıtlarda bir arızaya neden oldu.

 

Kaideli salıverilen ya da konut mahpusunda tutulan mahkumlara takılı vaziyette bulunan takip aygıtlarına gelen ve monitörleri denetimsiz bırakan güncelleme nedeniyle, 100’lerce mahkûmun uzunca bir müddet takip edilemediği belirtiliyor.

9 Mayısta yayınlandıktan sonra kelam konusu arızaya sebep olan güncelleme lakin saatler süren bir uğraş sonucu düzeltilebilmiş. Geçen bu müddet zarfında ise polis, kimi mahkûmların kaçmayacağından emin olmak için şahısları tekrar tutuklamış.

 

Yaşanan bu gelişmenin Hollanda için bir birinci olmadığı da söz ediliyor. 2018 yılının Ağustos ayında, bir GSM operatörüne ilişkin servis ağında yaşanan kesinti sebebiyle 450 ayak bileği takip aygıtının devre dışı kaldığı ve polis tarafından emsal hareket şekillerine başvurulduğu söyleniyor.

Toplum güvenliği sağlam altyapıya bağlı 

Hapishanelerdeki doluluk oranlarına da olumlu katkı sağlayan ve hatalı ile şüphelilerin takibini kolaylaştıran takip aygıtlarına ilişkin genel bir mecburiyetin; sağlam bir temas ve yazılım altyapısı muhtaçlığı olduğunu vurgulayan uzmanlar, en ufak bir arızanın toplum güvenliğini tehlikeye atabileceği ihtarında bulunuyorlar.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir