Huawei MateBook 13 incelemesi Huawei MateBook 13 İnceleme

Özetle

Huawei MateBook 13, başarılı bir dizüstü bilgisayar olmuş. Dizaynıyla göze ziyadesiyle beğenilen gelen, tıpkı vakitte taşınabilir kullanım doğrultusunda hafif ve ince tasarlanmış bu model; teknik takım olarak da güçlü yapıda olmasıyla performans konusunda başınızın rahat olmasını sağlayacaktır. Dediğimiz üzere, MateBook 13’ün farklı model seçenekleri de var, onları da değerlendirebilirsiniz.

Kimler Almalı

Bilhassa taşınabilir olarak kullanıma uygun, uzun soluklu çalışma imkanı tanıyan ve yeni jenerasyon teknik altyapıyı barından bir dizüstü bilgisayar arayanlar Huawei MateBook 13’ü yakından inceleyebilirler.

Huawei’nin MateBook ailesine yeni eklediği MateBook 13’ü inceledik.

Huawei, kısa bir müddet evvel yeni MateBook modellerini tanıtmıştı hatırlarsanız. Bilhassa kompakt dizaynlı dizüstü bilgisayarlar ortasında güçlü performans ve azamî kullanılabilirlik gözetilerek hazırlanan yeni modellerden biri de MateBook 13 oluyor.

Çabucak baştan söylemek lazım: MateBook 13‘ün pek çok farklı modeli yer alıyor. Teknik takım bakımından elimizdekinden farklı olarak farklı kullanıcı isteklerine uygun ölçüde hazırlanmış seçenekler de mevcut. Bunlar ortasında dokunmatik ekranlı olanları da yer alıyor, farklı işlemci sahibi modeller de bulunuyor.

Taşınabilir kullanıma uygun tasarım

MateBook 13, dizaynıyla pek ince ve hafif bir model olduğu üzere tıpkı vakitte epeyce da şık görünüyor. Laptop’ın kalınlığı 14.9 mm, yükü ise sadece 1.3 kilogram. Yüzde 88 ekran – gövde oranıyla, geniş bir imaj sağlayan notebook, uzay grisi ve mistik gümüş renkleriyle tercih edilebiliyor.

Huawei’nin FullView Display olarak isimlendirdiği ekran, IPS panele sahip ve 2160×1440 piksel, yani 2K çözünürlük sağlıyor. 178 derecelik görüş açısı, 1000:1 kontrast ve 300 nit parlaklık üzere bedelleri de taşıyan ekranın ayrıyeten göz konforu modunu desteklediğini de söyleyelim. Böylelikle uzun çalışma sonucunda gözleri zorlayan mavi ışık yüzde 30’a kadar filtrelenebiliyor.

Laptop’ın etrafına baktığımızda, ilişkilerin epeyce sade kullanıldığını görüyoruz. Her iki yanında da USB-C portu bulunduran laptop, ayrıyeten üzerinde bir 3.5 mm’lik kulaklık girişine de yer veriyor. Evet, laptop’ta fizikî irtibatlar hayli sade, ama kutu içeriğinde bir genişleme adaptörü yer alıyor. Böylelikle tam boyutlu USB, VGA ve HDMI üzere kullanılan kıymetli başka temaslara da kavuşabiliyorsunuz. Bu ortada MateBook 13’te 802.11ac Wi-Fi ve Bluetooth 5 takviyesinin yer aldığını da söyleyelim.

Intel’in yeni işlemcisiyle geliyor

MateBook 13, sadece ekranı ve dizaynıyla değil, teknik özellikleriyle de dikkat cazip bir model olmayı başarıyor. Çünkü üzerinde Intle’in yeni 8’inci kuşak Whiskey Lake ailesinden Core i5-8265U işlemcisini bulunduruyor. 4 fizikî çekirdekli, 8 iş parçacağına sahip bu işlemci, 1.60 GHz taban frekansta çalışıyor. Standart çalışma süratiyle güç tasarrufunu gözeten laptop, azamî turbo frekansında ise 3.90 GHz frekansa erişebiliyor ki, böylelikle yüksek performans sağlayabiliyor.

Depolama noktasında 256 GB’lık bir SSD’ye de sahip olan MateBook 13, bellek olaraksa 8 GB 2133 MHz LPDDR3 RAM kullanıyor. Bu noktada RAM seçiminin nispeten düşük olduğunu söylemek lazım.

Ayrıyeten elimizdeki modelde grafik ünitesi olarak Intel’in yerleşik HD620 GPU’sunu bulunuyor. Şayet GPU olarak farklı bir seçenek arıyorsanız MateBook 13’ün NVIDIA GeForce MX150 grafik kartlı modeli olduğunu da söyleyelim.

Dediğimiz üzere MateBook 13, hem yüksek performanslı işler için hem de uzun saatler uzunluğu taşınabilir ortamda rahat kullanılabilmek için tasarlanmış bir notebook. MateBook 13’ün yaklaşık görüntü oynatma mühleti 10 saat.

Pekala, laptop’ın şarj müddeti ne kadar? Huawei’nin akıllı telefonlarında olduğu üzere laptop’ında da süratli şarj takviyesi mevcut. Böylelikle 15 dakikalık bir şarj ile 2.5 saate kadar kullanım sağlayabiliyorsunuz. Bu da bilhassa azamî mobilite amaçlanan bir dizüstü bilgisayar için değerli bir özellik oluyor.

OneHop ile kolay evrak paylaşımı

MateBook 13’ün iç yüzeyinde süratli ısı dağılımı sağlanması için Huawei’nin yeni Shark Fin 2.0 fan tasarımı kullanılmış. Çift fanlı olan bu yapı, olağan fanlara kıyasla ısıyı yüzde 25 daha süratli biçimde dağıtabiliyor. Bilhassa birden fazla uygulamayı tıpkı anda çalıştırdığınızda fanların tesirini hissediyorsunuz.

MateBook 13’te bir öbür değerli bir özellik ise OneHop oluyor. Huawei’nin MateBook’lara yerleştirdiği OneHop ismindeki bu özellik, bilhassa Huawei akıllı telefonu sahiplerini ilgilendiriyor. Telefonunuzda bu özellik varsa, telefon ve MateBook 13 ortasında evrak transferi çok süratli ve kolay hale gelebiliyor, kablo takmakla vs. uğraşmıyorsunuz.

OneHop ile NFC üzerinden görüntü ve fotoğraf aktarması yapabiliyor, 1 dakika içinde 500 fotoğraf, 35 saniyede 1 GB’lık görüntüyü aktarabiliyorsunuz. Bu özellik de MateBook 13’ün ekstrası oluyor.

Bu ortada son olarak MateBook 13’te bir parmak izi sensörünün olduğunu da söyleyelim. Laptop’ın güç tuşu tıpkı vakitte bir parmak izi sensörü. Böylelikle oturum açarken PIN / parola girmenize gerek kalmıyor, bu sensöre parmağınızı dokundurarak giriş sağlayabiliyorsunuz.

Huawei MateBook 13 Teknik Özellikleri
Eser Modeli Huawei MateBook 13
Eser Çeşidi Notebook
CHIP Online Notu 80
Üretici Huawei
Genel
İşletim Sistemi Windows 10
İşlemci Intel Core i5-8265U
İşlemci Suratı 1.60 GHz
Çekirdek Sayısı 4
Ekran ve Grafik
Ekran 13 inç
Ekran Paneli IPS
Çözünürlük 2160 × 1440 px
Grafik İşlemci Intel UHD Graphics 620
Bellek ve Depolama
Bellek (RAM) 8 GB
SSD 256 GB
Optik Şoför Yok
Temaslar
HDMI Var
VGA Var
Bluetooth Var
Kart Okuyucu Yok
Boyutlar 286 × 211 × 14.9 mm
Yük 1.3 kg
Teknik Ayrıntılar
USB-C 2 adet

Alternatifleri

Huawei MateBook 13’ün farklı konfigürasyona sahip modelleri de bulunuyor. Seçim arifesinde onları da değerlendirebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir