Internet Explorer’da MHT Dosyası Açığı

Microsoft’un web tarayıcısı Internet Explorer, yetersiz güvenliği nedeniyle makus bir üne sahip. Artık durum Internet Explorer için daha da berbat zira onu yalnızca yüklü bulundurmanız bile akına uğramanıza neden olabilir.

Güvenlik araştırmacısı John Page, web tarayıcısının MHT belgelerini işlemesindeki bir sorunun bilgilerin çalınmasına neden olabileceğini ortaya çıkardı. Internet Explorer’ın web arşivi belge biçimi olan MHT, varsayılan olarak IE ile açıldığından Internet Explorer’ı kullanmanıza gerek bile yok. Hücuma uğramak için tüm yapmanız gereken, eposta yahut bir sohbet üzerinden size gönderilen MHT belgesini açmak.

Güvenlik açığı, Windows 7, Windows 10 ve Windows Server 2012 R2’yi etkiliyor. Daha da berbatı rapor, Microsoft’un sorunu süratle onarmayı reddettiğini, bunun yerine gelecekte onarmayı “düşündüğünü” söylüyor. Yani bir yama yolda lakin bu yama gelene kadar hack’lenme olasılığınız var. Yama gelene kadar en âlâ tahlil, Internet Explorer’ı kapatmak yahut MHT evraklarını öteki bir programla açmak (örneğin Vivaldi) olabilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir