Konsol oyunculuğuna olan ilgi büyüyor

Oyun dünyası önümüzdeki yıllarda epeyce değişik gelişmelere şahit olacak. Bir tarafta bugüne kadar en güçlü konsolların piyasaya çıkacak olması dururken başka tarafta ise Google Stadia üzere bulut oyunculuğu da ana akım haline gelecek. Bu süreçte ise PC oyunculuğu yara alabilir.

Trend değişiyor

Jon Peddie Research tarafından yapılan araştırmaya nazaran 2022 yılına kadar yaklaşık 20 milyon PC oyuncusunun konsollara transfer olacağı kestirim ediliyor. Konsol ve üst düzey oyuncu bilgisayar donanımları ortasındaki çizginin giderek bulanıklaşması bunda en büyük etken. Ayrıyeten konsollara özel oyunların son devirde vites arttırması da ikinci büyük etken.

Raporda Google Stadia üzere bulut hizmetleri sayesinde gelecekte yalnızca uyumlu bir televizyon üzerinden AAA tipi oyunları oynamanın mümkün hale geleceği tabir ediliyor. Böylelikle PC yahut konsol muhtaçlığı ortadan kalkacak.

Öbür taraftan Microsoft’un tüm konsol oyunlarını yavaş yavaş PC platformuna da sunacak olması PC oyunculuğu için değerli bir adım olarak görülüyor. Bununla birlikte konsollara geçiş yapacak oyuncuların yüklü olarak alt düzey PC kullanıcıları olduğu, üst düzey PC oyuncularından geçişlerin daha az olacağı tabir ediliyor.

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir