NASA, Mars’ta yaşam alanı oluşturma yarışmasının galibini açıkladı

NASA’nın, Mars gezegeninde yaşamanın neye benzeyebileceği fikri üzerine inşa ettiği ve “3D baskı tekniğiyle oluşturulmuş ömür alanı (habitat) tasarlama görevi” ismini verdiği yarış sonuçlandı.

Toplamda 2 milyon dolarlık para ödülünün dağıtıldığı yarışta birincilik ipini göğüsleyen New York merkezli AI SpaceFactory isimli tasarım ajansı, projesiyle 500,000 dolarlık birincilik ödülünün sahibi oldu. Penn State Üniversitesinde misyonlu araştırmacıların projesi ise ikinci sırayı elde ederek 200,000 dolar kazandı.

AI SpaceFactory’nin 2015 yılında başlayan yarışta, finale kalmayı başaran 60 ekibin önünde çabayı tamamladığı tabir ediliyor. NASA’nın, Bradley Üniversitesi ile müşterek yürüttüğü yarışın finali de bu üniversitede yapılmış.

Yerde icra edilen müsabakada gruplardan, hayat alanı dizaynlarına ilişkin 1/3 oranındaki ölçeğin otonom olarak basılması talep edilmiş. Kelam konusu dizaynlarda hem geri dönüştürülebilir hem de Mars ve Ay üzere uzak uzay ortamlarında bulunması ihtimali olan gereçlerin kullanılması istenmiş. Çok az insan müdahalesine müsaade verilen ve grupların robotik inşaat tekniklerini kullandığı toplam 30 saatlik yorucu bir gayretin sonunda, AI SpaceFactory’nin Marsha ismini verdiği tasarım kazanan hayat alanı olmuş.

AI SpaceFactory, Marsha’nın; bozuk satıhlarda inşaat robotlarına duyulacak muhtaçlığı en aza indirmek için uzun ve ince bir tasarım lisanıyla geliştirildiğini söz ediyor. Şirkete nazaran inşaat robotu, dikey olarak yükselen bir kola sahip ve bu da robotun çalışırken sabit durumda kalmasına yarıyor. AI SpaceFactory’nin Marsha’ya ilişkin tasarımı Tera ismini verdiği etraf dostu ve Dünya’da kurulacak bir ömür alanına da adapte edeceği belirtiliyor. Kitlesel fonlama (crowdfunding) yoluyla destelenen projenin ise çok yakında hayata geçirileceği söyleniyor.

NASA’nın Yüzüncü Yıl Vazifeli projesine liderlik eden Monsi Roman, “Yarışmaya katılan grupların hayal gücünü, adanmışlıklarını ve yaratıcılıklarını takdirle karşılıyoruz. Tasarımcıların bu projeleri yalnızca NASA’nın uzay gayeleri için değil, tıpkı vakitte Dünyamızdaki uygulanabilir konut tahlilleri için de birer örnektir” sözlerini kullanmış.

Son olarak, Marsha’nın oluşturulduğu imajları görüntüde izleyebilirsiniz.

Foto Galeri | 6 Görsel Görüntüle

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir