NVIDIA, “Turing A” ve “Turing A olmayan” GPU zarı ayrımından vazgeçiyor

Her yeni üretim sürecinin olgunlaşması ve bu süreçte elde edilen eserlerin en âlâ hali gelmesi için muhakkak bir müddet gerektiği bilinen bir gerçek. GPU devi NVIDIA için de istisna oluşturmayan bu durum, şirketin; RTX 2060, RTX 2070 ve RTX 2080 kartlarında kullandığı Turing GPU’larında iki farklı zar kullanmasına yol açıyordu. Örneğin RTX 2080 kartında kullanılan TU104 GPU zarı için şirket; TU104-400-A1 ve TU104-400A-A1 kodlu iki adet seçenek sunuyordu.

Turing-A ve A olmayan alternatif olarak kısaltabileceğimiz bu çipler, üretim sürecindeki etkenlere nazaran daha düşük kalitede ise (A olmayan Turing) çekirdekleri kapatılmış ve saat suratları düşürülmüş olarak piyasaya sürülüyordu. Öte yandan Turing-A olarak isimlendirilen ve daha kaliteli olan zarlar ise fabrikada sürat aşırtılmış olarak örneğin EVGA XC Ultra GPU serisi kartlarda kullanılıyordu.

Bu durum fiyatlarda çeşitliliğe yol açsa da A olmayan Turing GPU zarına sahip bir kart alan müşteriler daha az performansa sahip kartlar edinmiş oluyordu. NVIDIA’nın A olmayan Turing GPU zarlarına sahip kartlara, fabrikada sürat aşırtma yasağı koymasına karşın bunu bilmeyen kullanıcılar da kartlarına sürat aşırtmayı deneyip tahminen de başarısız olabiliyorlardı.

 Haziran ayı ile birlikte ise mevcut durum değişmek üzere olabilir. Tom’s Hardware Almanya’da misyon yapan Igor Wallossek isimli yetkili NVIDIA’nın artık tek Turing GPU zarı üreteceğini söylemiş. Farklı satış kaynaklarından teyit edilen bilgilere nazaran GPU devi; GeForce RTX 2080, RTX 2070 ve RTX 2060 kartlarda TU104-400 ve TU106-400 zarlarını kullanacak.

Kart fiyatları değişmeyecek

Kart fiyatlarında bir değişikliğin olmayacağı belirtilen açıklamaya bakılırsa, kullanıcılar teorik olarak daha süratli kartları tıpkı fiyattan alabilecek. RTX 2080 Ti kartlarda kullanılan TU102 GPU zarı için bir bilgilendirme yapılmadığını ve bu silikonda A ile A olmayan alternatiflerin kullanılmaya devam edilip edilmeyeceği konusunun şimdi bilinmediğini ise hatırlatmamız lazım.

Tatil periyodunda ekran kartlarını yenilemek isteyen kullanıcılar için olumlu algılanabilecek bu gelişme için yeni kartlar piyasaya düzgünce oturana kadar beklemek yeterli bir hareket usulü olabilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir