Önyüklü Gelen Yazılımlar Güvenlik Tehdidi İçeriyor

Sırf bir ay evvel Android işletim sistemini çalıştıran Alcatel akıllı telefon modellerinin ziyanlı yazılım yüklü olarak kutudan çıktığının keşfedilmesinin akabinde artık de bir araştırma, bu büyük sorunun yalnızca Alcatel’e ilişkin olmadığını ortaya çıkardı.

Yayınlanan araştırma sonuçlarına nazaran üreticilerin Android işletim sistemi ile yüklü olarak sunduğu yazılımların birçok, Play Store platformunu berbata kullanarak kullanıcı tahlil bilgilerini kendi veritabanlarına yönlendiriyor.

Kelam konusu araştırma IMDEA Networks Institute, Universidad Carlos II de Madrid, Stony Brooks University ve ICSI tarafından ortak olarak yürütüldü ve 200’den fazla aygıt üreticisinin ürettiği 1700 modelde bulunan 82000 önyüklü uygulamayı kapsıyor.

Araştırma sonuçlarına nazaran taammüden yapılan berbata kullanım yahut şirketlerin gereğince inançlı olmayan yazılımları sebebiyle birçok Android tabanlı olarak üretilen aygıt yazılımı, üçüncü tarafların kullanıcı datalarına dilediği formda ulaşmasını ve üstelik bu çeşit hareketlerin kullanıcının dikkatinden gizlenmesine neden oluyor.

Araştırma raporunda “Bu durum, kullanıcıların kapalılığına ve hatta güvenliğine karşı büyük bir tehdit oluşturmaktadır”  tabirleri kullanılıyor ve buna sebep olarak “kullanıcının saklılığının ve güvenliğinin bir öncelik olarak ele alınmaması ve kalitesiz yazılım mühendisliği uygulamalarının akılllı telefonların işletim sistemlerinde tehlikeli art kapılar bıraktığını”  öne sürüyor.

Araştırma raporu yalnızca akıllı telefon üreticilerini değil, yazılım üreticilerini ve reklamverenleri de ortaklı kurarak kullancıların kapalılığını ve güvenliğini tehlikeye atan kararları almaktan sorumu tutuyor.

Araştırma raporu şu sözlerle bu duruma dikkat çekiyor:

“Kullanıcıları davranışları, şahsî dataları ve alışkanlıkları birçok paydaş tarafından daima olarak izleniyor ve bu durumdan razı olmaları bir yana, kullanıcıların kelam konusu tablodan haberleri dahi bulunmuyor.”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir