Tıpkı bir sülük gibi duvara tırmanan robot geliştirildi

Adeta bir sülük üzere hareket ederek, duvarlara tırmanmak için bedenini uzatan ve bükebilen bir robot geliştirildi. Japonya’daki Toyohashi Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen bu robotun bina bakımları ve arama kurtarma operasyonlarında kullanılması planlanıyor.

Duş hortumundan esinlenildi

LEeCH olarak isimlendirilen bu sülük robot, sadece duvarlara tırmanmakla kalmıyor, yatay yüzeylere de geçiş yapabiliyor. Bu da onu duvar yüzeylerinde serbestçe hareket edebilen birinci yumuşak ve esnek robot yapıyor. Araştırmacılar bu robotu tasarlamak için amip, solucanlar ve ahtapotlar üzere yumuşak gövdeli yaratıkların hareketlerine bakarak, doğal dünyadan ipuçları aldıklarını belirtiyorlar.

Toyohashi Teknoloji Üniversitesi Makine Mühendisliği Kısım Lideri Dr. Tomoaki Mashimo‘nun takımının verdiği bilgiye nazaran, hareket kabiliyetleri inançlı, sağlam, uyarlanabilir ve karmaşık ortamlardaki uygulamalar için büyük umut vaat ediyor. Bu fikrin ise tıpkı üniversitedeki doktora öğrencisi Ayato Kanada‘nın, konutunda duş yaparken duş hortumundan esinlenerek ortaya çıktığı belirtiliyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir