Turkcell ile İTÜ Kampüsleri 5G’ye Hazır

Turkcell ve İTÜ, 5G kapsamındaki işbirliklerine bütün süratiyle devam ediyor. Bu kapsamda Turkcell, üniversitenin tüm yerleşkelerindeki 4.5G altyapısını yenilerek teknolojik olarak geliştirdi. Bu sayede İTÜ’nün taşınabilir altyapısı şimdiden 5G’ye hazır hale geldi. C-RAN şebeke mimarisi (merkezileştirilmiş taşınabilir şebeke) kullanılarak gerçekleştirilen şebeke yenileme çalışmasıyla öncelikle bilgi iletim suratları daha da uygunlaştırıldı ve taşınabilir abonelerin 4.5G üzerinden daha düşük bilgi gecikmesi ile servis alabilmeleri sağlandı. 

Oluşturulan yeni mimariyle İTÜ Ayazağa Yerleşkesi’nde “merkezileştirme” konsepti kullanıldı ve çekim noktalarına kurulan aygıt sayısı kıymetli oranda azaltıldı. Altyapı yenileme ve merkezileştirme çalışmaları sonrasında müşahede döneminde Turkcell abonelerinin deneyimledikleri veri iletim suratları yüzde 30 artış gösterdi. Sistem odalarının merkezileştirilmesi sonucunda yüzde 25 oranında güç tasarrufu da sağlandı.

“5G çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz”

Turkcell Şebekelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin, “4.5G şebekemizi kurarken, bu altyapının 5G’ye de uygun olmasına büyük kıymet verdik. Geldiğimiz noktada dünyanın en süratli 4.5G şebekesine sahip olmanın gururunu yaşıyoruz. 5G çalışmalarına başladığımız birinci günden bu yana ülkemizin önde gelen üniversitelerinden İTÜ ile yakın bir işbirliği içerisinde çalışıyoruz. İTÜ’de başlattığımız C-RAN şebeke mimarisi çalışmasını Türkiye’nin her köşesine yayarak, en kaliteli ve süratli servislerini müşterilerimizle buluşturmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin dünyada 5G’de kelam sahibi olması için aralıksız olarak çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

Bahse ait açıklama yapan İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ise, “Teknolojide yaşanan gelişmeler yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada toplumsal hayatı, iş hayatını da dönüştürüyor. Bu dönüşümün en değerli ögesi olan üniversitelerin, ülkemizin ekonomik ve toplumsal hayatına katkısı da giderek artıyor. Bugün akademik hayatın en kıymetli karşılığını iş dünyasında aktif bir biçimde görüyoruz. İşbirlikleri, birlikte yürütülen projeler ve Ar-Ge faaliyetlerini kapsayan her alanda kamu, özel bölüm, iş dünyası işbirliklerinin arttığına şahit oluyoruz. Ülkemizin ekonomik ve toplumsal hayattaki bu süratli dönüşümünün yeni jenerasyon teknolojiler ile giderek artacağını biliyoruz. Bu kapsamda İTÜ olarak 5G teknolojisi testlerinde işbirliklerine gitmekten son derece mutluyuz. Bu işbirliklerin gelişerek devam edeceğine ve ülkemize yarar sağlayacağına emin olarak ilerliyoruz” diye konuştu.

Yapılan çalışmalar sonrasında dünyanın en düzgün 4.5G altyapısından birine sahip olan İTÜ Ayazağa yerleşkesi, geleceğe hazır bir test merkezine dönüştü. Turkcell ve İTÜ önderliğindeki bu çalışma ile İTÜ Ayazağa Yerleşkesi; şoförsüz araç, akıllı kent sistemleri, IOT üzere gelecek jenerasyon teknolojiler için denemelerin yapılacağı 5G’ye hazır ve üniversite öğrencilerinin de kullanabileceği bir açık hava teknoloji laboratuvarı haline geldi.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir