Verilerinizi Yedeklerken Bu Hatalara Düşmeyin

Şirketlerin finansal ve teknolojik kaynakları kadar değerli olan dataların, toplanması, depolanması ve muhafaza altında tutulması için değerli eforlar sarf ediliyor. Şirket datalarının yedeklenmesinde değerli noktalara dikkat edilmediğini lisana getiren Bilgi Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, bilgi yedeklemede sıkça karşılaşılan 4 kusura karşı kullanıcıları ve şirketleri uyararak tekliflerde bulunuyor.

1. Yedeklenen dataları test edin. Şirketlerin yedekledikleri bilgileri sistemli olarak kontrol altında tutmaması, dataların yedeklendiği aygıtlarda mevcut rastgele bir bozulma yahut kusur olup olmadığını bilmelerine mani olarak bilgi kaybının meydana gelmesine neden oluyor. Bu nedenle yedeklenen dataların ve bilgilerin saklandığı aygıtların tertipli bir biçimde test edilmesi gerekiyor.

2. Dataların saklandığı yerin güvenliğini ya da dayanaklılığını test edin. Bilgilerin en sağlam biçimde ofiste saklanabileceğini düşünen şirketlerin yangın, sel, zelzele üzere felaketlere karşı savunmasız kaldığı görülüyor. Ayrıyeten bilgilerini bulut altyapısında yedekleyen şirketlerin de kullandıkları bulut hizmetinin kâfi güvenlik tedbiri almaması, bilgi kaybına yada sızıntısına davetiye çıkarıyor. Bu nedenle kullanılan bulut ortamlarının güçlü şifrelerle korunması gerekiyor.

3. Tüm yumurtaları birebir sepete koymayın. Şirketlerin genel olarak bilgilerini tek bir seferde ve tek bir yerde yedekleme eforları, iş dünyasında sıkça kullanılan “Tüm yumurtaları birebir sepete koyma!” kuralı ile karşıt düşüyor. Şirketlerin bu kusuru data kaybının yaşanması durumunda büyük ziyan görmelerine neden oluyor. Bilgilerin farklı yerlerde birçok kere yedeklenmesi ise muhtemel bir data kayıplarına karşı acil kurtarıcı olabiliyor.

4. Yazılımları şimdiki tutun. Bilgi kaybının yaşanmaması için şirketlerin bilgilerini sakladıkları aygıtları da müdafaa altına alması gerekiyor. Makûs hedefli yazılımlar ya da virüsler rastgele bir siber atak anında aygıtlara ve doğal olarak da bilgilere bulaşabiliyor. Bu durumlar için yeni antivirüs yazılımları ve inançlı WiFi irtibatları kullanılması gerekiyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir