Amazon siparişleri paketleme işini de robotlara veriyor

Amazon’un depolarını büsbütün otomatik hale getireceğinin on yıl alacağı söylense de, şirket sadece oturup teknolojinin ilerlemesini beklemiyor. Evre kademe gerçekleştirile bu proje kapsamında, siparişlerin paketleme süreçlerinin robotlara verilmeye başlandığı bildirildi.

Yüksek sayılarda işten çıkarmalar gerçekleşecek

Reuters’in haberine nazaran, Amazon depolarına bir taşıma bandından çıkan öğeleri tarayan ve birkaç saniye içinde sararak kutulara yerleştiren robotlar eklendi. Şirketin, her bir deposuna en az 24 emekçinin vazifesine son vererek bu robotlardan iki adet ekleyeceği bildiriliyor. Şayet Amazon bu makineleri ABD’deki tüm depolarına ekleyecek olursa, bu 1.300’den fazla işten çıkarma manasına geliyor.

Projede çalışan iki kişi, her makinenin 1 milyon dolar artı işletme masrafı maliyetini, şirketin iki yıldan kısa müddette geri kazanacağını söz ediyorlar. Bu robotlar insanlardan daha süratli çalışıyor ve saatte 700 kutuya kadar paketleme yapabiliyorlar. Bu sayı insanlardan yaklaşık 5 kat daha fazla. Amazon sözcüsü ise bahisle ilgili olarak: “Güvenliği artırmak, teslimat müddetlerini hızlandırmak ve ağımıza verimlilik katmak emeliyle bu yeni teknolojiyi planlıyoruz.” sözlerini kullandı.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir