Apple’dan iPhone İçin NFC Müjdesi!

Apple’ın 3 Haziran günü başlayacak olan WWDC aktifliği hakkında bilgiler gelmeye başladı. Apple’ın bu etkinliğinde donanım eserlerinden çok daha çok yazılım üzerinde duracağı, lakin akıllı konut aletleri ile ilgili de birtakım açıklamalarda bulunacağı düşünülüyor. İşin yazılım ayağında ise, NFC dayanağı var. NFC, yani yakın alan bağlantısı takviyesi ile telefon üzerinden bilgi aktarabiliyor, kart ödemeleri yapabiliyoruz. Lakin Apple’ın WWDC’de iPhone’larda NFC dayanağının çapını genişlettiğini açıklaması bekleniyor.

Uygulama geliştiricileri nihayet ISO 7816 (genellikle kimlik ve erişim kartları, FeliCa (Japonya’nın tab tabanlı sistemi) ve MiFare (popüler toplu taşıma formatı) tabanlı NDC etiketlerini okuma seçeneğine sahip olacak. Yani bir öteki deyişle, ofise giriş yapmak için yaka kartınızı okutmak yerine iPhone’unuzu kullanabileceksiniz.

Evet, Apple’ın WWDC, yani Dünya Geliştiriciler Konferansı‘nda uygulama geliştiricilere iPhone’ların NFC takviyesini genişlettiğini müjdelemesi bekleniyor. Ardından de uygulama geliştiriciler en düzgün yaptıkları şeyi yapıp, bu takviye ile çeşitli servis ve hizmetlere yönelik uygulamaları geliştirecekler.

Yalnızca bu da değil. Apple’ın tekrar NFC etkileşimi için Siri’yi de işin içine dahil eden açıklamalarda bulunabilir. Öte yandan natürel ki yeni iOS ve macOS işletim sistemleri ile ilgili çeşitli bilgileri de tekrar WWDC’de alacağız.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir