Dragon Kapsülü Test Aşamasında Alev Aldı

SpaceX‘in mürettebatlı uzay uçuşu hayalleri bir aksilikle karşı karşıya kaldı. Şirket ve ABD Hava Kuvvetleri’nin 45. Uzay Kanadı Florida’ya, Crewe kapsülünün Cape Canaveral’daki statik bir test ateşlemesi sırasında “anomali” yaşadığını doğruladı. Ortaya çıkan anormali, kısa müddette test bölgesinde meselelere yol açtı. Gözlemciler kilometrelerce uzaklıktaki dumanı görebiliyordu ve bu durum, kapsülün yahut ona bağlı bir şeyin alev aldığını gösteriyordu.

Şirket, fırlatma sırasında ortada sekiz Crew Dragon’s SuperDraco motorunu ateşleyebilecek bir misyon iptal etme testi için hazırlanıyor ve kapsülün acil bir durumda ana roketinden kurtulabileceğini gösteriyordu. Bu testin Haziran ayında yapılması gerekiyordu fakat olay ışığında bunun olacağı kesin değil. Mürettebatın fırlatılmasının en geç Temmuz ayında gerçekleşmesi planlanıyordu fakat bu misyona ilişkin vakit çizelgesinin de değişmesi beklenen görünüyor.

NASA, aksilik yüzünden bu misyondan vazgeçmiş değil. Yönetici Jim Bridenstine, yaptığı açıklamada bunun üzere anormalliklerin “testlerin yapılma nedeni” olduğunu ve uzay ajansının “gerekli düzenlemeleri belirlediğini ve kelam konsu düzeltmeleri yapabileceğini”, bunun yanı sıra ajansın Ticari Grup Programı’na devam edeceğini söyledi. Yeniden de, açıkçası bu gelişmenin NASA’nın vazife tarihi üzerinde  karar vermeden aylar evvel duymak istediği çeşitten bir haber olmadığı kesin.

NASA has been notified about the results of the @SpaceX Static Fire Test and the anomaly that occurred during the final test. We will work closely to ensure we safely move forward with our Commercial Crew Program. pic.twitter.com/yE2J5yGzA7

— Jim Bridenstine (@JimBridenstine) April 21, 2019

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir