Endüstri 4.0 Devrimi 5G Teknolojisi ile Hızlanacak

2020’den itibaren kullanılmaya başlanması planlanan 5G teknolojisi taşınabilir aygıtların internet suratını artırmasının ötesinde, şoförsüz araçlarda, endüstride, tarımda, sıhhatte, eğitimde ve diğer birçok alanda yeni bir çağı başlatan 4. Sanayi İhtilali‘ni hızlandıracak.

2G teknolojisinde telefon konuşması yapılıp SMS atılabilirken, artık taksi rezervasyonu yapabiliyor, banka hesaplarını yönetebiliyoruz. Hatta tarladaki mahsulümüzün durumunu denetim edebiliyor, tıbbı yardım alabiliyoruz. Akıllı telefonlar bireyler ve toplumlar için harikulâde kıymet yarattı. Artık sırada dünya iktisadı için büyük bir kaldıraç tesiri yaratacak Sanayi 4.0 ihtilalinin tam manasıyla işlerlik kazanabilmesi için 5G teknolojisi var. 5G’nin, çok daha büyük bir sürat sağlayacağını, gecikmeyi azaltacağını ve objelerin interneti (IoT) uygulamalarını kolaylaştıracağı öngörülüyor. McKinsey’nin niyet kuruluşu McKinsey Küresel Enstitüsü (MGI) tarafından objelerin interneti teknolojileri tarafından yaratılacak bedelin 4 trilyon dolar ila 11 trilyon dolar ortasında olacağı kestirim ediliyor.

McKinsey ortağı Mehmet Başer mevzuyla ilgili şunları söyledi:

“5G teknolojisi içerdiği esneklik sayesinde şebeke/iletişim katmanları yaratabilmesi ve bu katmanların farklı özelliklere sahip olmasını mümkün kılıyor. Sanayi 4.0 uygulamalarındaki her kullanıcının farklı sürat, gecikme üzere özelliklere gereksinimi olduğunu düşündüğümüzde 5G’nin getirdiği esneklik çok değerli. Fabrikalarda çalışan bir operatörün kullandığı artırılmış gerçeklik uygulaması, uzaktan denetimli robot üzerinde bakım hizmeti verebilme yahut tedarik zincirinin otomasyonu üzere birbirinden farklı uygulamalar 5G sayesinde farklı şebeke/iletişim katmanlarında temas kurabilecek. Bilhassa 5G’nin sağladığı yüksek sürat ve düşük gecikme ile şoförsüz (otonom) araçların gelişimi ve yaygınlığı daha da artacak.”

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir