Game of Thrones Etkisi Her Yerde

Game of Thrones‘un (Taht Oyunları) son dönemi başlamış durumda ve High Valyrian lisanını öğrenmek için bundan daha âlâ bir vakit olamaz. Duolingo sayesinde de tam olarak bunu yapabilirsiniz ve şayet Daenerys Targaryen Iron Throne’a oturmayı başarırsa, bu lisana sahip olmak işe yarayabilir.

High Valyrian, Essos ve Westeros soyluları tarafından konuşulan lisan olarak tanımlanabilir. Game of Thrones’daki pek çok şey üzere bunun da gerçek Dünya’da bir karşılığı bulunuyor: Orta Çağ boyunca Avrupa soylularının Latince konuşması üzere düşünülebilir.

Duolingo, High Valyrian lisan derslerini birinci olarak 2017 yılında sunmuştu. Bu dersler, TV dizisi için lisanı oluşturan lisan bilimci David J. Peterson sayesinde mümkün hale gelmişti. Peterson, Duolingo ile birlikte çalışarak dersleri oluşturmuştu ve bu dersler, dizi ile paralel bir formda giderek daha tanınan hale gelmişti.

Artık de Game of Thrones’un 8. Dönemi ile birlikte Duolingo High Valyrian derslerini güncelledi. En son sürüm ile bir arada yeni sözler ve kalıplar eklenirken, birinci sefer sunulan ses kayıtları High Valyrian dersleri sırasında lisanın kullanımını duyabilmenizi sağlıyor.

Seslendirmeler, Peterson’ın kendisi tarafından kaydedilmiş durumda ve bunun manası da High Valyrian’ı, lisanı oluşturan kişinin ağzından dinleyebileceğiniz oluyor. George R.R. Martin, kitaplarında birtakım sözleri ve kalıpları kullanıyor olsa da, HBO dizisi için lisanın geri kalanını oluşturan isim Peterson’dan diğeri değil.

Gerçek Dünya’da konuşulan bir lisan yerine hayali bir lisan öğrenmek pek çok şahsa garip gelebilir fakat hayal dünyası tutkunları için bu lisanların kıymeti epey büyük. Şayet Game of Thrones yerine Star Trek (Uzay Yolu) tercih ediyorsanız, Klingon lisanını de Duolingo aracılığı ile öğrenmeniz mümkün…

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir