İçişleri Bakanlığı, yaya önceliği kuralını GTA V ile öğretiyor

 

İçişleri Bakanlığı, yaya önceliğine vurgu yapmak için değişik bir teşebbüste bulundu. Trafikte yaya önceliği kuralını anlatmak için GTA V oyununu kullandı.

GTA V üzerinden hazırlanan görüntüde yaya önceliği kuralı ile ilgili olarak trafik ışığı ve polisin bulunma durumuna nazaran üç farklı senaryo ele alınıyor. Işığın ve polisin bulunmadığı yaya geçitlerinde, yaya yola çıktığı vakit şoförün durmasının zarurî olduğuna vurgu yapılıyor.

Görüntünün sonunda ise kural ihlali yapan bir şoför “Wasted” ekranına misal bir ikaz ile karşılaşıyor. Yaya önceliği kuralını ihlal eden sürücüye 488 TL para cezası kesiliyor.

Yaya geçidi olmasa da geçiş önceliği yayanın                                            

Ekim 2018’de Karayolları Trafik Kanunu’nun 74. Unsurunda yapılan değişiklik ile ‘yaya öncelikli trafik’ yasallaştı. Düzenlemeye nazaran araç şoförleri, misyonlu yahut trafik ışığı bulunmayan lakin trafik işareti yahut levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya yahut okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, buralardan geçen yahut geçmek üzere bulunan yaya varsa durarak birinci geçiş hakkını onlara vermek zorunda. Yayalara geçiş önceliği vermeyen şoförlere 488 TL para cezası uygulanacak.

2017 yılında 7 bin 427 kişi trafik kazalarında hayatını kaybetti, bunların bin 681’i yaya idi. Yayaların kazaya fizikî bir korunağı olmadığı için olay yerinde hayatını kaybetme ihtimali çok daha yüksek. Ölümlü kazaların sayısını azaltmak için ‘yaya öncelikli trafik’ düzenlemesi yapıldı. Düzenlemenin akabinde toplumsal medyada, kamu spotları ile, SMS yoluyla şoförlere bilgilendirmeler yapılıyor. GTA V görüntüsü bu nedenle hazırlandı.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir