Instagram’a bilgi denetimi geliyor

 

Facebook, düzmece bilgilerin yayılmasını önlemek maksadıyla hayata geçirdiği üçüncü taraf doğrulama programının kapsamını genişletiyor. Facebook’ta paylaşılan gönderiler, üçüncü taraf doğrulama programı kapsamında teyit.org üzere denetleyiciler tarafından inceleniyor ve uydurma bilgilerin yayılması önleniyor. Yanlış bilginin yayılmasını Instagram’a da bilgi kontrolü geliyor.

Facebook, Poynter’in bünyesinde faaliyet gösteren Memleketler arası Doğruluk Denetimi Ağı (International Fact-checking Network) üye kuruluşlar ile birlikte 30’dan fazla ülkede doğruluk kontrolü yapıyor. Türkiye’de ise teyit.org iş birliği ile temelsiz haberlerin önüne geçilmeye çalışıyor. Facebook’ta paylaşılan gönderiler, irtibatlar, imgeler ve görüntüler bu kuruluşlar tarafından inceleniyor. Temelsiz olduğu tespit edilen bilgilerin haber kaynağından yayılması engelleniyor.

Gönderiler kaldırılmayacak, dağıtımı durdurulacak 

Poynter’dan yapılan duyuruya nazaran Instagram’daki gönderilerin doğruluk kontrolü çalışmaları başladı. Instagram sözcüsü Stephanie Otway, “Yanlış olduğunu tespit ettiğimiz gönderileri kaldırmak yerine akıştaki ve keşfetteki görünürlüğünü kısıtlayarak bilginin dağıtımını durduracağız.” dedi.

 

Sadece gönderilerdeki yanlış bilgilerin değil Instagram hakkındaki yanlış bilgilerin yayılmasının da önüne geçilecek. ABD’deki aşı aykırısı telaffuzlar ile ilgili olarak Facebook’un hali hakkında yanlış bilgilerin yayılması engellenmişti.

Genç yaştaki toplumsal medya kullanıcıları, vaktin büyük çoğunluğu Instagram’da harcıyor. Bu nedenle Instagram’da bilgi doğruluğunun yapılması, çok daha büyük büyük değer taşıyor.

YouTube, geçtiğimiz Mart ayında doğruluk tespit çalışmalarını başlattığını duyurmuştu. Arama sonucu sayfasında, kontrolcülerin notuna yer verilecek. Twitter ise temelsiz haberlerin önüne geçmek için şimdi bir aksiyon gerçekleştirmedi.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir