“Like” Satın Alanlara Instagram Önlemi Yolda

Birtakım markaların uydurma Instagram takipçileri ve “beğenmeleri” için para ödediği bir sır değil. Hem marka, hem de Instagram platformu için utanç verici olan bu durum, yakın gelecekte tarihe karışabilir. Instagram geçen sene uydurma takipçileri ortadan kaldırmak için önemli tedbirler almaya başlamıştı; artık ise firma, beğenme satın alanları etkileyecek bir fonksiyon üzerinde çalışıyor.

Tanınan uygulamalar üzerindeki zıt mühendislik çalışmalarıyla ismini tanıtan Jane Manchun Wong, bu kere Instagram’daki bir değişikliği erkenden ortaya çıkardı. Keşfe nazaran Instagram, gönderilerde toplam beğenme sayısını takipçilerden ve herkesten gizleyecek bir fonksiyonu deniyor. Bu bilgi, yalnızca gönderinin sahibine gösteriliyor.

Prototip kademesindeki fonksiyonun bir açıklaması da var:

“Takipçilerinizin paylaştığınız şeye odaklanmasını istiyoruz, gönderinin kaç beğenme aldığına değil. Bu test sırasında toplam beğenme sayısını yalnızca paylaşan kişi görecektir.”

Fonksiyon, gönderiyi beğenme fonksiyonunu elbette ortadan kaldırmıyor. Bununla birlikte fonksiyonun tüm kullanıcılara ne vakit geleceği yahut gelip gelmeyeceği aşikâr değil. Fonksiyon nitekim de herkese açılırsa, firma uydurma süreçleri bir kenara atıp, gerçek etkileşim için önemli bir adım atmış olacak. Güvenlik skandallarıyla daima olarak gündeme gelen Facebook ve Instagram, bu türlü bir adımla giden prestijini tahminen bir ölçü geri alabilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir