Mac Sahipleri Veri Kaybı Yaşadığında Ne Yapmalı?

Apple’ın kendi özel işletim sistemine sahip, yerden tasarruf sağlayan tasarımı ve birçok özelliği ile öne çıkan bilgisayarları birçok ferdi kullanıcı ve işletme tarafından tercih ediliyor. Özel yazılım müdafaaları olan Apple bilgisayarların tekrar de yangın, sıvı teması, fizikî hasarlar, elektrik kesintileri ve siber ataklar kelam konusu olduğunda bahtsız bir formda bilgi kaybı yaşayabildiğini lisana getiren Bilgi Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, Mac bilgisayar kullanıcılarının hangi durumlarda bilgi kaybına uğrayabileceklerini belirterek bilgi kaybı durumunda ne yapmaları gerektiğini sıralıyor.

Siber Taarruzlar En Değerli Aktör!

Apple bilgisayarlar, ne kadar inançlı olsalar da farklı dış faktörler karşısında bilgi kayıplarına kurban gidebiliyor. Bu dış faktörlerin başında makûs emelli ve casus yazılımların olduğunu belirten Serap Günal, makus emelli yazılımların bilgisayarlara bulaşarak bilgilere erişimi engellediğini, bu sebeple kullanıcıların öncelikle tanımadıkları e-postalardaki ilişkilere ya da inançlı olmayan ilişkilerdeki içeriklere tıklamamaları, kaynağını bilmedikleri belgeleri da indirmemeleri konusunda uyarıyor. Data kaybının yaşanmasında tesirli olan bir öbür dış faktörün ise donanım ve yazılımlarda meydana gelen hasarlar olduğunu kullanıcılara hatırlatan Günal, elektrik kesintilerinde donanımların kısa devre yaparak bilgisayara ve doğal olarak da datalara ziyan verdiğini belirtiyor.

Apple Kullanıcıları Bunları Yapmamalı!

  • Fizikî hasar görmüş bir Mac bilgisayarındaki bilgileri veri kurtarma yazılımı aracılığıyla kurtarmayı denemeyin. Bu çeşit yazılımlar, yalnızca büsbütün çalışan ve bu türlü bir hasara sahip olmayan disklerde işe fayda
  • Kullanıcıların yanlış müdahaleleri nedeniyle pek çok data kurtarma operasyonu daha sıkıntı hale geliyor. Datalarınızın büsbütün kaybolmasını önlemek ismine ziyan gören hiçbir bilgisayarın içini açıp modüllere ayırmayın ya da temizlemeye çalışmayın.
  • Hasarlı olduğunu açık olarak gördüğünüz Mac bilgisayarlarınızı çalıştırmayı mutlaka denemeyin
  • Yağmur üzere nedenlerle sıvı temasına maruz kalan aygıtları açıp kurutmaya çalışmayın. Saç kurutma makinesi üzere aygıtların maruz bıraktığı sıcak, diskleri aşındırarak hasarı artırır. Diski nemli haliyle bırakıp profesyonel ellere teslim etmek ise bilgi kurtarma talihini artıracaktır
  • Ziyan ne kadar önemli gözükürse gözüksün, datalarınızın kurtarılamayacağına emin olup verinizden vazgeçmeyin. Medyanızla bir profesyonel data kurtarma hizmetlerine başvurarak bilgi kurtarma seçeneklerinizi ve talihinizi öğrenin.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir