Microsoft, Paint’i Şimdilik Kaldırmayacak

Microsoft Paint’in Windows’tan kaldırılacağı, Fall Creators Update ile birlikte anlaşılmıştı. Buna karşın program sunulmaya devam edilmiş ve mukadderatını beklemeyi sürdürmüştü. Artık ise Microsoft’tan emektar programla ilgili âlâ bir haber geldi.

Paint, 2017’nin sonlarında bir ihtar göstermeye başlamış ve kullanıcılara Paint 3D’nin Paint’in yerine geçeceğini söylemişti. Bu ihtar, programın büsbütün kaybolacağı manasını taşımıyordu zira Paint’i Microsoft Store’dan yüklemek mümkün olacaktı. Microsoft’un Windows kıdemli program yöneticisi Brandon LeBlanc, bugünkü bir tweet’inde Paint’i kaldırmayacaklarını söyledi. LeBlanc, bu bilgiyi İtalyanca teknoloji sitesi HTNovo’ya verdiği bir yanıtta paylaştı. Paint’in Windows 10 19H1 Yapı 18362.xx’te kapatılma ihtarını göstermemesi, sitenin dikkatini çekmişti. Paint, bir müddettir sağ üst köşesinde bir “Ürün uyarısı” veriyordu.

LeBlanc’a nazaran Paint, Windows 10’da kalmayı en azından şimdilik sürdürecek ve sürüm 1903’te yer alacak. Microsoft’un Paint’i kapatmaktan neden vazgeçtiği bilinmiyor lakin bunun birtakım kullanıcılar tarafından memnuniyetle karşılanacağından kuşkumuz yok.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir