Rus Hacker’lar, ABD Elçiliklerini Hedef Aldı

Rus hackerlar Amerikan elçiliklerine karşı bir siber akın başlattılar, lakin bu sandığınız tipten bir atak olmayabilir.

Check Point Research’e nazaran saldırganlar, ziyanlı yüklemeleri için yetkilileri kandırarak İtalya, Bermuda ve Kenya üzere ülkelerdeki elçiliklerdeki bilgisayarları ele geçirme çabası içerisindeler. Saldırganların bu iç için içerisinde ziyanlı makrolar bulunan Excel tabloları gönderdikleri, bu formda bilgisayarı tanınan uzaktan idare aracı TeamViewer ile denetim ettikleri söyleniyor.

Saldırganların devlet dayanaklı olduğuna dair bir işaret şimdi yok. Check Point, Rus konuşmacıları maksat alan emsal saldırırların daha evvel de yaşandığını söylüyor. Taarruzun sorumlularından biri olan EvaPiks, argümana nazaran bir müddet evvel kart hırsızlığının tartışıldığı bir forumda dolaşıyordu. Check Point, bunu hesaba katarak saldırganların “parayla motive edilmiş olabileceklerini” söylüyor.

Gaye aygıtlara özel düzmece dokümanlar oluşturan atağın ihtimamlı bir biçimde yapılmadığı, kimi durumlarda saldırganın kendi ferdî bilgilerini ortada bıraktığı gözleniyor. Bu hakikaten de bir devlet saldırısı ise, en başarılılarından olduğu söylenemez.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir