TR uzantılı alan adlarının yönetimi ODTÜ’den BTK’ya geçiyor

ODTÜ’nün 29 yıldır yürüttüğü TR alan isimleri idaresi (Nic.tr), IANA/ICANN onayı ile resmen BTK’ya devredildi. Aslında uzunca bir müddettir konuşulan bu dönem süreci ile ilgili alan isimlerinde teknik, idari ve sponsor yetkilerinin BTK’ya dönemi için hiçbir pürüz kalmamış oldu.

7/11/2010 tarihli internet alan isimleri yönetmeliği ile birinci olarak tarifi yapılan tr uzantılı ağ bilgi sistemi, BTK’ya geçen evre süreci sonrasında daha faal bir statü kazanmış olacak. 2016 yılında süreçlerin büsbütün TRABİS’e evresi için de alt yapı çalışmalarının başlatılığı zati duyurulmuştu fakat şimdilik işler bir müddet daha ODTÜ eliyle yürütülecek.

ODTÜ, 2 yıl işletmeci sıfatıyla devam edecek

28 Aralık 2018 tarihinde imzalanan protokol ile TRABİS’in faaliyete geçmesi ve BTK’ya devredilmesi hususlarına ait tarz ve temeller belirlenmişti. TRABİS’in tam olarak faaliyete geçmesi için çalışmalar 2020 yılı içinde tamamlanmış olacak. Takip eden 2 yıl boyunca da ODTÜ, TR alan isimleri için işletmeci olarak misyonuna tıpkı halde devam edecek.

29 yılda bir milyondan fazla TR uzantılı alan isminin tahsis sürecini yürüten ODTÜ, 405 bin alan isminin etkin olarak kullanıldığı bilgisini paylaşıyor. Hali hazırda faal kullanıcı sayısı ise 100 bin olarak söz edilmiş. 29 yıllık süreçte elde edilen gelir 6 milyon lira düzeyinde gerçekleşmiş.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir