WhatsApp’da casus yazılım yüklenmesine izin veren güvenlik açığı bulundu

WhatsApp’ın kullanıcı güvenliği konusunda öne çıkardığı özelliklerinden biri de uçtan uca şifreleme diyebiliriz. Bu özellik gönderilen ve alınan mesajların büsbütün şifrelendiği manasına geliyor ve böylelikle bilgisayar korsanlarının ortaya girmeleri ve okumalarını önlüyor. Lakin bu özelliğin çok da inançlı olmadığı ortaya çıktı.

İsrail hükümetiyle birlikte çalışıyorlar

The Financial Times’ın yeni bir raporuna nazaran, WhatsApp geçtiğimiz günlerde, NSO Group isimli bir şirket tarafından geliştirilen makus maksatlı kodun, iOS ve Android aygıtlardaki WhatsApp uygulamasına bulaşmasına müsaade veren bir güvenlik açığı olduğunu açıkladı. Bu kod temelde bilgisayar korsanlarının, kurban olarak seçtikleri kişinin aygıtlarında casusluk yapmalarını sağlıyor.
WhatsApp bu casus yazılımın, hükümetlerle çalıştığı açıklanan bir şirket olan NSO Group tarafından aygıtlara bulaştırılmak istendiğini açıkladı. Şirket hususla ilgili olarak tüm bilgileri paylaşmak için birçok insan hakları kuruluşuna da bilgi verdiğini de duyurdu. Bu güvenlik açığının kaç aygıtı etkilediği bilinmeyen, lakin dünya çapında 1.5 milyar kullanıcısı olan WhatsApp uygulaması için yüzde 1 oran bile epey yüksek bir sayı. Tüm bunlara ek olarak, şirketin bu yanılgıyı düzelttiğini ve uygulamanızın şimdiki olduğundan emin olmanız gerektiğini de belirtelim.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir