Windows 10 bu yaz dâhili Linux kerneline sahip olacak

Linux ve Windows ortasındaki sıcak alaka yeni bir düzeye ulaştı. Bir blog gönderisinde Microsoft tarafından paylaşılana nazaran yakında Windows, tam Linux kerneli ile gelecek. Birinci olarak Haziran sonunda Insider, yani beta kullanıcılarına sunulacak özellik, Linux kernel 4.19 versiyonu üzerine konseyi olacak. Bu sürüm, uzun devir takviyeli (LTS) son Linux kerneli. 
Şimdiki emülatörün yerine geçecek sistem, performansı fark edilir ölçüde arttıracaktır. Sistem kaynaklarına daha direkt erişim sağlayabilecek kernel, Linux uygulamalarının daha süratli açılmasını ve daha verimli hafıza kullanımını sağlayacak. Kullanıcılar kernel ile ya Microsoft Store’dan bir dağıtım kurarak ya da dışarıdan indirip suram yaparak etkileşebilecek.

Kernelin kendisi de tam olarak açık kaynaklı olacak ve tüm yönergeler kullanıcılara sunulacak. Microsoft, Satya Nadella’nın liderliğinde açık kaynaklı yazılımlara olan sevgisini göstermeye devam ediyor. Bugün çıkan öteki habere nazaran Terminal de baştan yapılıp hoş görünüm kazanmıştı.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir