Windows 10’a emoji destekli modern bir “komut satırı” geliyor

Komut İstemi olarak da bilinen komut satırı, Windows işletim sistemlerinde yıllardır varlığını sürdürüyor. Yazılım devi, muhtemelen bu aracın arayüzü yahut işleyişini kâfi bularak pek fazla değişikliğe gitmemişti. Lakin gelen haberlere nazaran komut satırı da çağdaşlığa ayak uydurmaya hazırlanıyor.

Emoji ve sekme dayanağı

Microsoft’un gerçekleştirdiği Build 2019 geliştirici konferansında, Windows 10’a yakın bir vakitte Windows Terminal isimli bir araç ekleneceği açıklandı. Bu araç PowerShell ve Komut İstemi’nin fonksiyonelliğini koruyarak çağdaşlaştırılmış bir komut satırı olarak misyon yapacak. Şirket klasik komut isteminin kaldırılmayacağını, Windows Terminal’in ise bu aracın çağdaş bir alternatifi olacağını belirtiyor.

Windows Terminal, simge ve emoji dayanağının önünü açmanın yanı sıra kıymetli ölçüde daha süratli metin gösterimi sağlayan GPU hızlandırmalı metin oluşturma özelliğine de sahip olacak. Bu sizin için kâfi görsel yetenek manasına gelmiyorsa, yeni aracın, tema, renk, yazı tipi, art plan bulanıklığı yahut saydamlık özelleştirme seçenekleri de sunacağını belirtelim. Ayrıyeten tıplı internet tarayıcılarında olduğu üzere sekmelerle çalışma dayanağı de olacak. Çağdaş komut satırının tam olarak hangi tarihte kullanıma sunulacağı ise şimdi açıklanmış değil.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir