Windows 10’un Sets İşlevi Hiç Gelmeyebilir

Microsoft, Windows’un arayüzüne sekmeleri ekleyecek olan Sets’i 2017’de duyurmuştu. Fonksiyon, kullandığınız programları web tarayıcılarında olduğu üzere sekmeler halinde gruplandırmanızı sağlıyordu. Windows 10 sürüm 1803’ün birinci ön izlemelerinde test edilen ve bir müddet kaldırılan fonksiyon, Redstone 5 testlerinin başlamasıyla yeniden kaldırıldı.

The Shell-provided tab experience is no more, but adding tabs is high on our to do list.

— Rich Turner (@richturn_ms) April 20, 2019

Fonksiyonun öldürülmüş olma ihtimali kuvvetli görünüyor. Microsoft’tan yönetici Rich Turner’ın tweet’ine nazaran “kabuk ile sunulan sekme tecrübesi, artık yok”. Lakin Turner, “sekmeler eklemek, yapılacak listemizde üst sıralarda” sözcüklerini de ekliyor. Tweet’te bir kavram karışıklığı olabilir, bu yüzden Microsoft’tan mevzuyla ilgili bir açıklama yapılması, durumu çok daha net bir biçimde ortaya koyacaktır.

Tekrar de Sets hakkında Windows 10 1903’ün test edildiği günlerden bu yana hiçbir şey söylenmemiş olması, Sets’in bildiğimiz son halinin gerçeğe dönüşmeyeceğini gösteriyor olabilir. Nihayetinde fonksiyon Edge web tarayıcısını kullanıyordu ve Edge, şu sıralar Chromium motoruyla yenileniyor. Sets, bir diğer halde karşımıza tekrar çıkabilir.

Twitter’daki husus Windows Console’daki sekmeli sayfalar hakkında da olabilir, bu durumda Turner sadece konsola eklenecek sekmelerden bahsetmiş olabilir. İhtimal düşük, lakin Microsoft bir açıklama yaparsa bahis açıklığa kavuşmuş olacak.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir